Doradcy BIOFEED na szkoleniu w Hiszpanii

13 kwietnia 2018

Nowoczesne zarządzenie stadem i żywienie krów było tematem seminarium w Hiszpanii, w którym wzięli udział doradcy BIOFEED. Zootechnicy i lekarze weterynarii z całego świata spotkali się w gospodarstwie doświadczalnym Blanca from the Pyrenees.

Zlokalizowane w górach, około 200 kilometrów od Barcelony gospodarstwo to nowoczesny ośrodek badawczy, który jest też centrum doradczo-szkoleniowym. Prowadzone są tam doświadczenia dotyczące produkcji mlecznej. Wśród uczestników międzynarodowego seminarium, które odbyło się na początku kwietnia byli też doradcy BIOFEED.

Jak planować żywienie krów i zarządzanie stadem aby uzyskać najlepsze efekty hodowlane? Na co zwrócić uwagę przy ustalaniu dawek paszowych? Jak dobrostan zwierząt wpływa na produkcję mleka? Między innymi o tym mówili czołowi eksperci w dziedzinie hodowli bydła. Wśród prelegentów był min. hiszpański lekarz weterynarii dr Alex Bach oraz zootechnik z Kanady Bill Woodley, który od ponad 40 lat zajmuje się badaniami nad innowacjami w produkcji mleka.

– Mam za sobą studia na SGGW, dziesiątki szkoleń, wiele przeczytanych książek i artykułów. Jednak spotkanie w Hiszpanii otworzyło mi oczy na wiele nowych kwestii. Zdobyliśmy tam dużo ciekawej wiedzy, która na pewno przełoży się na sukces współpracujących z nami hodowców – powiedział po szkoleniu dyrektor regionu podlaskiego BIOFEED Tomasz Palak.

W szkoleniu wzięli też udział dyrektor regionu Wielkopolska Wojciech Karolewski i kierownik rejonu z Pomorza Mateusz Kołodziejczyk. Dla każdego z nich możliwość spotkania z czołowymi postaciami branży hodowlanej była świetną okazją do poznania najnowszych innowacji z dziedziny produkcji mleka.

biofeed szkolenie
Doradcy BIOFEED i wykładowcy. Od lewej:
Tomasz Palak, Wojciech Karolewski, dr Alex Bach, Bill Woodley, Mateusz Kołodziejczyk.
biofeed alex bach
dr Alex Bach w czasie zajęć
biofeed kołodziejczyk palak
Mateusz Kołodziejczyk i Tomasz Palak z BIOFEED
biofeed blanca
Zajęcia w oborze Blanca from Pyrenees