Krowy mleczne – o czym warto pamiętać?

05 lutego 2018

Hodujesz krowy mleczne? Chcesz wiedzieć jak je żywić i uzyskiwać wysokie wyniki? Dobra pasza to nie wszystko! Warto pamiętać o podstawach.

Wielu hodowców, którzy hodują krowy mleczne uważa, że dobra pasza zapewni dobre wyniki hodowlane. Owszem, pasza jest istotna w żywieniu bydła, jednak trzeba zwrócić uwagę na czynniki, które często są pomijane, a również mają duży wpływ na wyniki. Doradcy BIOFEED zwracają uwagę, że hodowcy często pomijają kwestię trzech naturalnych czynników: wody, światła i powietrza.

Darmowy dostęp do wody to podstawa. Krowa powinna dostawać tyle wody na ile ma ochotę. Najlepsze będą duże poidła oraz poidła miseczkowe. Niedobór wody może skutkować u krów mlecznych mniejszym pobieraniem paszy i gorszą wydajnością.

Światło jest niezbędne krowom do prawidłowego funkcjonowania. Ich wydajność jest uzależniona od dostępu do światła. Ciemna obora oznacza gorsze wyniki. Krowy mleczne powinny dostać tak dużo światła jak to możliwe. Jest ono tak samo potrzebne jak dobra pasza. Zootechnicy sugerują nawet zostawienie włączonego światła na noc. Jest to istotne zwłaszcza zimą.

Powietrze to kolejny element, którego nie powinno brakować w oborze dla krów mlecznych. Powietrze to tlen. W procesie trawienia do właściwego jego przebiegu potrzeba dużo tlenu. W hodowli krów mlecznych należy im zapewnić przez cały rok dostęp do świeżego powietrza. Najlepiej jeśli krowy mogą swobodnie wyjść na dwór. Jeśli nie ma takiej możliwości warto otworzyć okno. Pamiętajmy, że krowy nie boją się mrozu. Nawet bardzo niskie temperatury są dla bydła bezpieczne. Według badań krowy dają mniej mleka w czasie upałów niż w czasie mrozów.

Opisane wyżej czynniki mogą być dla niektórych hodowców oczywiste. Jednak często zapominamy o tych banalnych i podstawowych kwestiach. Hodując krowy mleczne kupujemy im dobrą paszę, dbamy o genetykę i zdrowie. Warto również zadbać o podstawowe kwestie, które przekładają się na wydajność.

Interesuje Cię pasza Biofeed dla krów mlecznych? Zapoznaj się z naszą ofertą – pobierz katalog produktów dla bydła.