Kukurydza w żywieniu trzody chlewnej

23 października 2018

            Za nami kukurydziane żniwa. Czy kukurydza może mieć zastosowanie w żywieniu trzody chlewnej? Oczywiście! Poniżej kilka uwag na temat stosowania kiszonki z ziaren kukurydzy dla świń.

Stosując zakiszone ziarno kukurydzy w żywieniu trzody chlewnej musimy zwrócić uwagę na właściwe zbilansowanie dawki pokarmowej. W przeliczeniu na suchą masę charakteryzuje się ono zbliżoną wartością pokarmową do ziarna suszonego. Jest bogatym źródłem energii, nie posiada substancji antyodżywczych oraz charakteryzuje się dużą smakowitością. Jednak w porównaniu z innymi zbożami ma niekorzystny bilans energii do białka. Dlatego przy sporządzaniu dawki pokarmowej z udziałem zakiszonego ziarna kukurydzy należy uzupełnić ją odpowiednimi koncentratami białkowymi np. GOLD TU 15/10% Power lub dodatkami witaminowo-mineralnymi np.JB T-274 2,0% CORN.

Kukurydza w żywieniu trzody chlewnej – jakie ma zalety? Kiszone ziarno kukurydzy charakteryzuje się odczynem kwasowym, co pozytywnie wpływa na stan higieniczny paszy. Ponadto dzięki obecności bakterii kwasu mlekowego pełni funkcję probiotyczne i zakwaszające, co pozytywnie wpływa na pracę układu pokarmowego i poprawia strawność paszy.
Chcesz wiedzieć więcej na temat zastosowania kukurydzy w żywieniu trzody? Skontaktuj się z doradcą BioFeed i poznaj naszą ofertę pasz, koncentratów, premiksów i dodatków.

 

Autor: dr inż. Jacek Białkowski