Uwaga na stres cieplny!

03 sierpnia 2018

Lato to okres intensywnych prac w polu, ale też ryzykowny czas dla hodowców. Stres cieplny w czasie upałów powoduje, że w tym czasie trzeba szczególnie dbać o zdrowotność stada.

Stres cieplny związany jest z występowaniem wysokich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza w okresie letnim, co skutkuje przegrzaniem organizmu zwierzęcia. Każde zwierze posiada tzw. „strefę komfortu cieplnego”, czyli temperaturę otoczenia, w której nie wkłada wysiłku w schłodzenie lub ogrzanie organizmu. Dla krów mlecznych i świń temperatura niewiele powyżej 20°C może wywoływać stres cieplny.

Jakie objawy?

Pierwszymi objawami stresu są: szybszy oddech, wydzielanie śliny, zmniejszona aktywność ruchowa, ospałość i nadmierna potliwość. Krowy ograniczają lub całkowicie zaprzestają pobierania paszy, co skutkuje obniżeniem intensywności pracy żwacza, a w konsekwencji powoduje spadek produkcji mleka. Występują także problemy z płodnością, obniża się wskaźnik zacieleń, objawy rui są słabiej wyrażane utrudniając jej rozpoznanie, skraca się również czas jej trwania. Krowy aby ograniczyć produkcję ciepła pobierają mniej pasz włóknistych, a więcej treściwych. Zmieniają także porę pobierania paszy, chętniej jedzą nocą.

Jak unikać?

W celu uniknięcia stresu cieplnego stosowane są różne rozwiązania, mające na celu poprawienie warunków cieplno-wilgotnościowych w oborze. Zalicza się do nich m.in. stosowanie wentylacji mechanicznej, której zadaniem jest mieszanie powietrza. Uruchomienie wentylacji powinno być równoczesne wraz z wystąpieniem wysokich temperatur, gdyż tylko wtedy jest efektywne. Stosowane są również zraszacze niskociśnieniowe, które spryskują ciało zwierzęcia wodą aby ochłodzić jego powierzchnię. Ważne jest aby zapewnić krowom stały dostęp do wody, zwiększyć częstość zadawania paszy- ograniczy to ryzyko zagrzewania się oraz sortowania pokarmu. Należy zwiększyć ilość paszy zadawanej na noc, a także stosować dodatki zapobiegające przesuszaniu się pasz.

Thermo Protect

Jak jeszcze sobie z tym radzić? BioFeed proponuje preprat Thermo Protect. Składniki w nim zawarte ( min ekstrakty roślinne a także szybko przyswajalny sód i potas ) wpływają na pobieranie paszy i niwelują skutki stresu cieplnego. Gwarantują lepszą strawność poprzez optymalizację pracy trzustki i jelit. Zapytaj doradcę żywieniowego BioFeed o sposoby na zwalczanie stresu cieplnego!