Zwierzęta hodowlane i mróz – na co zwrócić uwagę?

28 lutego 2018

Przyszła prawdziwa zima. Za oknem mróz. Jak w tej sytuacji dbać o zwierzęta hodowlane? Czy krowy, świnie lub drób są tak samo wrażliwe na niskie temperatury jak ludzie? Kilka słów na ten temat poniżej.

 

 

Krowy:

Krowy stosunkowo dobrze znoszą zimno. Bardziej niebezpieczne niż mróz są dla nich upały. W obecnych warunkach warto zadbać żeby w oborach nie było przeciągów. To właśnie wiatr może być groźny dla bydła. Krowy nie lubią też wilgoci. Mniej odporne są cielęta i młodzież, ich stanowiska powinny być szczególnie zabezpieczone przed przeciągami i wilgocią. Zwierzęta powinny mieć stały dostęp do wody oraz paszy.

Trzoda:

Dorosłe osobniki, są uodpornione na niskie temperatury. Należy jednak uważać, aby w pomieszczeniach nie było przeciągów. Odpowiednia temperatura w chlewni to 16-17 stopni. Warto zadbać, aby nie spadła ona niżej. Szczególną troską należy otoczyć małe prosiaki, które są wrażliwe na zimno. Optymalna temperatura dla prosiąt w okresie okołoporodowym to 24-26 stopni. Trzeba tak zadbać o pomieszczenia, aby temperatura nie spadła poniżej tych wartości.

Drób:

Dorosłe ptaki są odporne na mróz. W przydomowym chowie zwierzęta same regulują jak długo chcą pozostać na zewnątrz. Jednak w czasie zimy, na dworze nie mają szans na znalezienie naturalnego pożywienia. Zwłaszcza w tym okresie dobrze zbilansowana pełnoporcjowa pasza ma duże znaczenie. Pasza BIOFEED zawiera naturalne składniki (susz, marchew, pokrzywy), które idealnie uzupełniają dietę w okresie zimowym. Podobnie jak u większości zwierząt, u drobiu również trzeba pamiętać o dostępie do wody.

Macie jakieś pytania? Skontaktujcie się z doradcami BIOFEED. Podpowiedzą Wam jak pracować ze zwierzętami, troszcząc się o ich dobrostan i uzyskiwać dobre wyniki hodowlane.