Żywienie bydła – szkolenie BioFeed w Wielkopolsce

10 października 2018

Jak dobrze mieszać TMR? Jakie jest właściwe żywienie bydła? Tego wszystkiego mogli dowiedzieć się hodowcy na szkoleniu BioFeed w Wielkopolsce.

W gospodarstwie rodzinnym Państwa Grygier w Olszewie koło Śmigla spotkaliśmy się z kilkudziesięcioma hodowcami, aby przekazać nowości w dziedzinie żywienia bydła. Zaproszeni goście mieli okazję zobaczyć w akcji nowy nabytek Pana Michała Grygiera – samojezdny wóz paszowy Storti Terrier Eco 160. Pracuje on w oborze, w której prowadzona jest hodowla 120 krów mlecznych oraz bydła opasowego. Żywienie bydła prowadzone jest w oparciu o pasze BioFeed.

– Rok temu w gospodarstwie przeszliśmy na system żywienia NONGMO. Całkowicie wyeliminowaliśmy genetycznie modyfikowaną śrutę sojową, zastępując ją ekspandowanym rzepakiem – tłumaczy zootechnik i doradca żywieniowy BioFeed Krzysztof Jankowiak. Stosując nasz koncentrat By-Pass Raps utrzymaliśmy wysokie wyniki produkcyjne i spełniliśmy wymóg odbiorcy mleka dotyczący braku składników genetycznie modyfikowanych.

Jak wyjaśnia Michał Grygier w gospodarstwie stosowany jest pełny TMR. Nie ma stacji paszowej, nie są zadawane pasze pełnoporcjowe. Zwierzęta podzielone są na grupy żywieniowe i dostają przygotowane dla nich dawki. Koncentrat BioFeed By-Pass Raps wraz z innymi składnikami trafia do wozu paszowego. Ostatnia inwestycja to właśnie zakup samojezdnego wozu Storti Terrier.

Uczestnicy prezentacji mogli też wysłuchać wykładu Wojciecha Karolewskiego na temat żywienia bydła. Doświadczony doradca żywieniowy wytłumaczył jakich zasad należy przestrzegać przy przygotowywaniu TMRu, omówił też zalety stosowania śruty rzepakowej NONGMO z oferty BioFeed oraz wpływu drożdży aktywnych Acti Feed na zdrowotność i kondycję zwierząt. Wojciech Karolewski zwrócił też uwagę na prognozy dotyczące stanu tegorocznych kiszonek z kukurydzy:

– Za nami wcześniejsze żniwa i kiszonki z kukurydzy mogą być w tym roku gorszej jakości. Zawierają one mniej ziarna, z powodu specyficznych warunków w czasie zbioru będzie też zagrożona ich stabilność. W kiszonkach mogą pojawić się mykotoksyny – czyli tak zwany “grzyb”. – tłumaczył Karolewski – W ofercie BioFeed mamy preparat Bia Myco Ruminant Yeast, który niweluje szkodliwe działanie mikotoksyn I ułatwia ich usuwanie z organizmu.

W szkoleniu i pokazie pracy wozu paszowego wzięło udział kilkudziesięciu hodowców. Kolejne takie spotkania dla klientów BioFeed już wkrótce!